وبلاگ

پرورش ماهیان و گیاهان در سیستم آکواپونیک

دی ۲۲, ۱۳۹۷ توسط - در خبرنامه علمی

پرورش ماهیان در سیستم آکواپونیک به سرعت در کشورهای در حال توسعه در حال گسترش است. این سیستم نیازهای اصلی گیاهان برای رشد و نمو را تامین می کند و در عین حال باعث تصفیه آب می شود و بعد به سیستم پرورش ماهی برگردانده می شود. در کشور ما ایران، که از منابع آبی کمی برخورداریم استفاده بهینه از منابع آبی امری مهم و حیاتی محسوب می شود.

پرورش ماهیان در سیستم آکواپونیک :

هم می توان ماهیان گرمابی هم سردابی را در سیستم آکواپونیک پرورش داد.

۱- ماهی قزل آلا :

قزل آلا یک ماهی گوشتخوار است که متعلق به خانواده آزاد ماهیان است. ماهیان قزل آلا به محیطی با آب سرد نیاز دارند و دمای مناسب برای رشد آنها ۱۰ تا ۱۸ درج سانتی گراد است

این نوع ماهی گونه مناسبی برای مناطق سردسیر می باشد همچنین نسبت به کپور و تیلاپیا به پروتئین بالاتری نیاز ذارد و نسبت به شوری مقاوم است و امکان پرورش آن در آبهای شیرین و شور وجود دارد ولی به آب با کیفیت بالا نیاز دارد.

۲- کپور معمولی :

کپور معمولی بومی شرق آسیا و اروپا می باشد و یک گونه پرورشی مهم محسوب می شود، بهترین دمای رشد بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد می باشد. کپور به سطح پایین اکسیژن محلول در آب و دمای پایین مقاوم است. کپور می تواند زیر ۴ درجه سانتیگراد زنده بماند برای همین یک گونه مناسب برای پرورش در سیستم آکواپونیک محسوب می شود.

پرورش ماهیان در سیستم آکواپونیک

۳- تیلاپیا :

تیلاپیا بومی شرق آفریقا می باشد. یکی از گونه های آب شیرین محسوب می شود که در اکثر جاها مورد استقبال و پرورش قرار گرفته است. تیلاپیا از مقاومت بالایی برخوردار است و نسبت به عوامل بیماری زا و شرایط محیطی نامناسب مقاوم است و بهترین روش برای پرورش آن آب و هوای گرم است. آستانه تحمل تیلاپیا دمای بین ۱۴ تا ۳۴ درجه سانتیگراد می باشد و در دمای پایین تر از ۱۲ درجه سانتیگراد می میرد.

اگر شرایط مناسب باشد تیلاپیا در یک دوره رشد ۶ ماه از وزن ۵۰گرم به وزن ۵۰۰ گرم خواهد رسید. تیلاپیا می تواند هم از منابع گیاهی هم جانوری تغذیه کند همچنین از گیاهانی مثل عدسک آبی یا آزولا که پروتئین بالا دارند می توانند تغذیه کنند.

پرورش ماهیان در سیستم آکواپونیک

۴- ماهیان زینتی :

گونه های کوی (koi) و ماهی طلایی (Gold fish) مناسب ترین گونه برای سیستم آکواپونیک محسوب می شود چون نسبت به شرایط محیط مقاوم تر هستند و همچنین انواع گونه های ماهی زنده زا مانند گوپی، مولی و … نیز برای این سیستم مناسب هستند.

پرورش ماهیان در سیستم آکواپونیک

شاخص های کیفیت آب، غذا و نسبت رشد برای آبزیان در سیستم آکواپونیک

نسبت رشد در دوره درصد پروتئین مورد نیاز اکسیژن محلولMg/lit نیتراتMg/lit ازت کلMg/lit درجه حرارتاپتیمم              متوسط گونه ماهی
۶۰۰ گرم در ۸ ماه ۳۰ تا ۸۰ >4 <1 <1   ۲۵تا۳۰                   ۴تا۳۴ کپور معمولی
۶۰۰ گرم در ۷ ماه ۲۸ تا ۳۲ >4 <1 <2   ۲۷تا۳۰                   ۱۴تا۳۴ تیلاپیا
۱۰۰۰ گرم در ۱۴ ماه ۴۲ تا ۴۵ >6 <0.3 <0.5   ۱۴تا۱۶                   ۱۰تا۱۸ قزل آلا

گیاهان در سیستم آکواپونیک :

بیشتر از ۱۵۰ گونه مختلف از سبزیجات، گیاهان علفی، گلها و همچنین درختچه های کوچک بطور موفقیت آمیزی در این سیستم رشد می کنند. به طور معمول سبزیجات برگی و برخی از سبزیجات میوه ای مانند گوجه فرنگی، خیار و … مورد استفاده قرار می گیرند.

گیاهان از لحاظ نیاز به مواد غذایی در سیستم آکوآپونیک به دو دسته تقسیم می شوند :

۱_ سبزیجات برگی و گیاهان علفی:

مانند کاهو، برگ سالاد سوئیسی، ریحان، جعفری، گشنیز، نعنا، پیازچه، شاهی

۲_ سبزیجات میوه ای :

این گونه نسبت به سبزیجات برگی جهت تولید گل و میوه نیاز به سطح بیشتری از مواد غذایی دارند و شامل : گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، هندوانه، توت فرنگی، فلفل می باشد.

سایر سبزیجات مانند گل کلم، کلم بروکلی و کلم برگ نیاز به سطح متوسطی از مواد غذایی دارند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تغییر زبان
  مشورت رایگان با آبزیکو

  شرکت آبزیکو در سال ۱۳۹۲ با هدف توسعه آبزی پروری، بهینه سازی و ورود تکنولوژی به این صنعت، کار خود را آغاز نمود. از این رو با برنامه ریزی های انجام شده و جهت ایجاد ارتباط با فعالان این حوزه در بخش توزیع و تامین خوراک با کیفیت، کار خود را آغاز نموده و سپس در جهت رفع مشکلات تولید در مزارع قدمهای علمی و عملی برداشت و همچنین با کمک تجربیات و علوم نوین طراحی، نظارت، ساخت و تجهیز مزارع جدید تاسیس را آغاز کرد و در روند کار و جهت رفع موانع، مشکلات و کاهش هزینه های تولید تلاش های بسیاری صورت گرفت تا برخی از مشکلات صنعت آبزی پروری کشور همچون تکثیر، تغذیه، آب و … کاهش یابند.

  آدرس: رشت خ امام، بین مصلی و منظریه، نبش خیابان پاستور، ساختمان بانک توسعه صادرات، طبقه ۴ واحد ۱۱

  کدپستی: ۴۱۸۸۷۹۴۵۷۱

  ۴۱۸۸۷۹۴۵۸۶

  تلفن ها:

  ۳۳۳۴۵۳۷۶ ۰۱۳

  ۳۳۳۴۵۳۸۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۰ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۲ ۰۱۳

  فکس: ۳۳۳۳۷۹۲۳-۰۱۳

  ایمیل: Info@abzyco.com

  abzyco@yahoo.com

  ساعات کار : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنج شنبه 8 الی 13