وبلاگ

معرفی دارو ها در پرورش ماهی

بهمن ۵, ۱۳۹۷ توسط - در دانشنامه

در بهداشت و درمان بیماری‌های ماهی، پیشگیری مهم‌تر از درمان است. چون مداوای ماهیان بیمار، كاری بسیار مشكل بوده و در بیشتر مواقع امكان‌پذیر نمی‌باشد. زیرا اغلب بیماری‌های ماهی نشانه‌های ظاهری مشابه دارند كه تشخیص نوع بیماری را مشكل می‌سازد. همچنین باید از ورود آلودگی و عوامل بیماری‌زا به مزارع پرورش ماهی جلوگیری نمود. در زیر به تعدادی از مهمترین داروهایی که در صنعت پرورش ماهی استفاده می‌شوند اشاره کردیم :

سولفات مس :

از اين ماده براي درمان عفونت سطحي نظير عفونت هاي انگلي و باكتريايي خارجي ، پوسيدگي ميكسوباكتريايي باله و بيماري ساقه دمي استفاده مي شود. سميت اين ماده شيميايي در آب هايي كه ميزان نمك محلول آنها پايين است افزايش مي يابد و آبهايي كه ميزان سختي يا مقدار كلسيم موجود در واحد حجم آب نامشخص است نبايد مورد استفاده قرار گيرند.

 

 

 

 

 

فرمالین:

اين ماده براي درمان عفونت هاي انگلي سطحي آبشش ها و پوست، بي نهايت مفيد مي باشد حاوی ۴۰ درصد ماده موثر فرمالدئید است و در اثر ماندن، به پارافرمالدئید تبدیل می شود که به صورت رسوب سفید رنگی در ته بطری به چشم می خورد و برای ماهی بسیار سمی است.

میزان مصرف فرمالین در تجویز بصورت حمام دادن، ۲۰۰ ppm و در حالتی که درجه حرارت آب بالا (میزان اکسیژن محلول آب پایین) باشد غلظت ۱۶۷ ppm این ماده شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. در استخرهاي خاكي پرورش قزل آلا، بهتر است از تركيب دو روش شستشو و حمام دادن براي درمان ماهيان بيمار استفاده شود.

 

 

 

مالاشیت گرین:

اين ماده جامد بلورين است كه در آب حل مي شود و ايجاد يك محلول سبز رنگ مي كند. تهيه و آماده كردن مالاشيت گرين مورد نياز به صورت عادي از روی (Zinc) براي ممانعت از ايجاد حالت مسموميت با فلز روي بسيار مهم است. 

اين دارو در درمان عفونت هاي قارچي، به ويژه ساپرولگنيا بسيار مفيد است. اين ماده شيميايي كاربرد زيادي در درمان بيماري ويروسي لكه سفيد دارد. دز دارو در تجويز به صورت غوطه ور كردن (Dip)، یک به ۱۵۰۰۰ برای مدت حداکثر ۳۰ ثانیه یا یک به ۵۰۰۰۰۰ به مدت یک ساعت برای بچه ماهي نورس و انگشت قدها و یک به ۱۰۰۰۰۰۰ (۱ppm) برای مدت یک ساعت در ماهیان بالغ است.

 

 

 

 

پرمنگنات پتاسیم:

در شرايطي كه كمبود اكسيژن محلول در آب وجود دارد مي توان با استفاده از اين ماده شيميايي، اكسيژن مصرف شده به وسيله فعاليت هاي زيستي آب را کاهش داد ( مثلاً بعد از انجام درمان ماهی ها توسط فرمالین در استخرهای فوق متراکم در اواسط تابستان استفاده می شود).

در مواقع نصب هواده، پمپ ها و غيره، افزودن پرمنگنات پتاسيم به غلظت ۱ ppm تا ۲ ppm یک اقدام ضمنی مفید می باشد.

 

 

 

نمک طعام:

براي درمان ابتلا به قارچ زدگي، انگل هاي تك ياخته اي آب شيرين و كرم هاي انگلي سطحي ماهي، مونوژنها و زالوها و سخت پوستان، در ماهي بكار مي رود. ميزان مصرف آن شامل ۱۰-۱۵ ppt در آب حاوی ماهی برای حمام کوتاه مدت برای ۲۰ دقیقه و ۲۵ ppt برای حمام دادن به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه و ۳۰ ppt برای غوطه ور کردن ماهی در محلول نمک به مدت ۵-۱۰ دقیقه تا یک ساعت می باشد. برای حل کردن نمک طعام در آب و تهیه محلول آن، هیچگاه از ظروف گالولنیزه استفاده نکنید. فرم تجارتی آن در بازار شامل قرص و کریستال می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تغییر زبان
  مشورت رایگان با آبزیکو

  شرکت آبزیکو در سال ۱۳۹۲ با هدف توسعه آبزی پروری، بهینه سازی و ورود تکنولوژی به این صنعت، کار خود را آغاز نمود. از این رو با برنامه ریزی های انجام شده و جهت ایجاد ارتباط با فعالان این حوزه در بخش توزیع و تامین خوراک با کیفیت، کار خود را آغاز نموده و سپس در جهت رفع مشکلات تولید در مزارع قدمهای علمی و عملی برداشت و همچنین با کمک تجربیات و علوم نوین طراحی، نظارت، ساخت و تجهیز مزارع جدید تاسیس را آغاز کرد و در روند کار و جهت رفع موانع، مشکلات و کاهش هزینه های تولید تلاش های بسیاری صورت گرفت تا برخی از مشکلات صنعت آبزی پروری کشور همچون تکثیر، تغذیه، آب و … کاهش یابند.

  آدرس: رشت خ امام، بین مصلی و منظریه، نبش خیابان پاستور، ساختمان بانک توسعه صادرات، طبقه ۴ واحد ۱۱

  کدپستی: ۴۱۸۸۷۹۴۵۷۱

  ۴۱۸۸۷۹۴۵۸۶

  تلفن ها:

  ۳۳۳۴۵۳۷۶ ۰۱۳

  ۳۳۳۴۵۳۸۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۰ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۲ ۰۱۳

  فکس: ۳۳۳۳۷۹۲۳-۰۱۳

  ایمیل: Info@abzyco.com

  abzyco@yahoo.com

  ساعات کار : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنج شنبه 8 الی 13