وبلاگ

ضریب تبدیل غذایی در پرورش آبزیان

دی ۲۱, ۱۳۹۷ توسط - در دانشنامه

ضریب تبدیل غذایی در پرورش آبزیان

ضریب تبدیل غذایی یا  Feed Conversion Ratio  که به اختصار FCR خوانده می شود در پرورش ماهی یعنی برای تولید یک کیلو گوشت به چه مقدار غذا نیاز داریم. در واقع FCR یا همان ضریب تبدیل غذایی به ما نشان می دهد که به یک گله ماهی با در نظر گرفتن کیفیت خوراک مصرفی، چه میزان خوراک باید بدهیم تا تبدیل به گوشت و یا وزن زنده شود.

ضریب تبدیل غذایی در حقیقت ابزاری برای سنجش وضعیت و کیفیت مدیریت بهتر مزارع پرورش ماهی می باشد. به طوری که هر چقدر میزان ضریب تبدیل غذایی در یک جمعیت کمتر باشد نشان دهنده ی راندمان بهتر آن مزرعه می باشد بنابراین باید تلاش کرد ضریب تبدیل غذا را کاهش داد.

در مزارع پرورش آبزیان ضریب تبدیل غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در پرورش آبزیان مهم ترین هزینه های تولید مربوط به خوراک است.

به عنوان مثال در پرورش ماهیان سردابی 50 تا 70 درصد، ماهیان گرمابی 40 تا 50 درصد و پرورش میگو 50 تا 70 درصد از کل هزینه های جاری یک دوره پرورش را به خود اختصاص می دهد. بنابراین تغییری حتی کوچک در ضریب تبدیل غذایی یا همان FCR می تواند تاثیر مهمی بر روی سود داشته باشد.

هر عاملی که بر روی وزن زنده، مصرف خوراک و میزان هدر رفت خوراک تاثیرگذار باشد می تواند بر روی ضریب تبدیل غذایی موثر باشد.

محاسبه ضریب تبدیل غذایی :

به عنوان مثال در یک مزرعه پرورش ماهی که در سال 100 تن ماهی تولید می کند و برای این محصول 500 تن غذا باید مصرف شود که در این صورت ضریب تبدیل غذایی  (با علامت FCR) معادل 5 است.

محاسبه ضریب تبدیل غذایی

عوامل تاثیرگذار و مهم در ضریب تبدیل غذایی :

به 4 دسته تقسیم می شود :

1- کیفیت خوراک :

هم از نظر شکل فیزیکی ( پلت، اکسترود و … ) و هم از نظر شیمیایی اجزا و ترکیبات تشکیل دهنده جیره غذایی می تواند بر ضریب تبدیل موثر باشد. به عنوان مثال :

 • درصد پروتئین قابل جذب غذا و نسبت پروتئین آن و تعادل اسیدهای آمینه
 • روش تولید غذا در کارخانه
 • شناوری یا غرق شوندگی غذا بسته به گونه پرورشی
 • پایداری غذا در آب
 • قطر دانه های غذایی با توجه به اندازه دهان ماهی
 • کیفیت مواد بکار رفته در تهیه غذا

2- مدیریت تغذیه :

مدیریت تغذیه یکی از فاکتورهای مهم محسوب میشود مثلاً تعداد دفعات غذادهی بیشتر باشد بازدهی بهتر می شود و همچنین باید یکسری نکات توجه کرد مثل محل غذادهی، زمان غذادهی، و محاسبه مقدار غذای روزانه مورد نیاز استخر

نکته : غذای فرموله شده اثرات بهتری نسبت به خوراک تک ماده ای دارد.

3- محیط پرورش :

یکسری از عوامل مانند اکسیژن محلول در آب، استرس، دمای محیط وجود موجودات ناخواسته (رقبای غذایی) در استخر از جمله مواردی هستند که بر روی ضریب تبدیل اثر گذارند.

4- آبزی مورد پرورش :

نوع آبزی و اینکه ماهی از نظر سلامت در چه وضعیتی باشد، هم در ضریب غذایی تاثیر گذار است. سلامتی ماهی تاثیر مثبتی بر روی ضریب تبدیل غذایی دارد بنابراین باید مراقب وقوع بیماری ها در جمعیت ماهی ها بود و با اتخاذ تدابیری اولاً جلوی بروز آن ها را گرفت و در صورت وقوع در اولین فرصت به درمان و جلوگیری از انتشار آن با استفاده از ابرازها و راهکارهای مختلف اقدام کرد.

همچنین باید در استفاده از داروها رعایت کرد زیرا در صورت استفاده نامناسب و نا به جا ممکن است واکنش های نا مناسب رخ دهد و در نهایت رشد و ضریب تبدیل غذایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تغییر زبان
  مشورت رایگان با آبزیکو

  شرکت آبزیکو در سال ۱۳۹۲ با هدف توسعه آبزی پروری، بهینه سازی و ورود تکنولوژی به این صنعت، کار خود را آغاز نمود. از این رو با برنامه ریزی های انجام شده و جهت ایجاد ارتباط با فعالان این حوزه در بخش توزیع و تامین خوراک با کیفیت، کار خود را آغاز نموده و سپس در جهت رفع مشکلات تولید در مزارع قدمهای علمی و عملی برداشت و همچنین با کمک تجربیات و علوم نوین طراحی، نظارت، ساخت و تجهیز مزارع جدید تاسیس را آغاز کرد و در روند کار و جهت رفع موانع، مشکلات و کاهش هزینه های تولید تلاش های بسیاری صورت گرفت تا برخی از مشکلات صنعت آبزی پروری کشور همچون تکثیر، تغذیه، آب و … کاهش یابند.

  آدرس: رشت خ امام، بین مصلی و منظریه، نبش خیابان پاستور، ساختمان بانک توسعه صادرات، طبقه ۴ واحد ۱۱

  کدپستی: ۴۱۸۸۷۹۴۵۷۱

  ۴۱۸۸۷۹۴۵۸۶

  تلفن ها:

  ۳۳۳۴۵۳۷۶ ۰۱۳

  ۳۳۳۴۵۳۸۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۰ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۲ ۰۱۳

  فکس: ۳۳۳۳۷۹۲۳-۰۱۳

  ایمیل: Info@abzyco.com

  abzyco@yahoo.com

  ساعات کار : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنج شنبه 8 الی 13