وبلاگ

راه اندازی بانک نگهداری نمونه های ژنتیکی زیستی دریایی

دی ۲۱, ۱۳۹۷ توسط - در خبرنامه علمی

 

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اخیرا توانستیم در کنار سایر نمونه هایی که در زیست بانک ذخیره می شود، نمونه های زیستی دریایی در بخش میکروبیوم دریاها را نیز ذخیره سازی کنیم.

وی با بیان اینکه نمونه های زیستی دریایی، می تواند بزرگترین منبع برای میکروبیوم ها باشد، خاطر نشان کرد: با ذخیره سازی نمونه های زیستی در بانک میکروبی دریایی می توان تحقیقاتی را در راستای درمان انواع سرطان ها در کشور آغاز کرد.

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اظهار داشت: از این رو در صدد هستیم که نمونه های میکروبی از بخش های مختلف دریاهای شمال و جنوب ایران را جمع آوری، شناسایی و در زیست بانک ذخیره سازی کنیم.

وی با بیان اینکه از این نمونه ها می توان برای بخش تحقیقات و صنعت استفاده کرد، گفت:  این نمونه ها از دریاها و خشکی های نزدیک دریاها جمع آوری می شود.

شاهزاده فاضلی با اشاره به کاربرد نمونه های زیستی دریایی گفت: از این میکروارگانیسم ها در تولید سوخت، تولید دارو برای انواع سرطان ها و …می توان بهره برد.

وی گفت: با توجه به نگهداری نمونه های زیستی و میکروبی دریایی، این مرکز از سال آینده می تواند به ارائه خدمات بپردازد.

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با بیان اینکه روند توسعه کتابخانه تحقیقاتی یا زیست بانک را در پیش گرفته ایم، گفت: برای توسعه این زیست بانک برنامه هایی داریم ولی این برنامه ها تا پشتوانه حمایتی و بودجه ای نداشته باشند بر روی کاغذ می مانند و در جا خواهیم زد.

وی تاکید کرد: بنا داریم در ۴ حوزه نسبت به افزایش تعداد نمونه های زیستی در مرکز اقدام کنیم؛ نمونه های زیستی در حوزه انرژی، سلامت، محیط زیست، منابع غذایی از جمله این حوزه هایی است که پیگیر هستیم.

منبع : mehrnews

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تغییر زبان
  مشورت رایگان با آبزیکو

  شرکت آبزیکو در سال ۱۳۹۲ با هدف توسعه آبزی پروری، بهینه سازی و ورود تکنولوژی به این صنعت، کار خود را آغاز نمود. از این رو با برنامه ریزی های انجام شده و جهت ایجاد ارتباط با فعالان این حوزه در بخش توزیع و تامین خوراک با کیفیت، کار خود را آغاز نموده و سپس در جهت رفع مشکلات تولید در مزارع قدمهای علمی و عملی برداشت و همچنین با کمک تجربیات و علوم نوین طراحی، نظارت، ساخت و تجهیز مزارع جدید تاسیس را آغاز کرد و در روند کار و جهت رفع موانع، مشکلات و کاهش هزینه های تولید تلاش های بسیاری صورت گرفت تا برخی از مشکلات صنعت آبزی پروری کشور همچون تکثیر، تغذیه، آب و … کاهش یابند.

  آدرس: رشت خ امام، بین مصلی و منظریه، نبش خیابان پاستور، ساختمان بانک توسعه صادرات، طبقه ۴ واحد ۱۱

  کدپستی: ۴۱۸۸۷۹۴۵۷۱

  ۴۱۸۸۷۹۴۵۸۶

  تلفن ها:

  ۳۳۳۴۵۳۷۶ ۰۱۳

  ۳۳۳۴۵۳۸۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۰ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۲ ۰۱۳

  فکس: ۳۳۳۳۷۹۲۳-۰۱۳

  ایمیل: Info@abzyco.com

  abzyco@yahoo.com

  ساعات کار : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنج شنبه 8 الی 13