وبلاگ

جایگاه ویژه ایران در آبزی پروری منطقه و جهان

دی ۲۳, ۱۳۹۷ توسط - در خبری

دکتر حسن صالحی معاون وزیرو رئیس سازمان شیلات ایران در گفتگوی زنده خبری در برنامه روی خط خبرسیما در تاریخ ۲۱ مرداد ماه سال جاری از صنعت آبزی پروری و ویژگی ها و ظرفیت های این صنعت در کشور سخن گفت.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر صالحی با بیان اینکه ایران جایگاه ویژه ای در عرصه جهانی از نظر تولید آبزیان دارد افزود: طبق آخرین آمار ارائه شده در پایان سال ۱۳۹۶ تولید آبزیان با احتساب صید و پرورش یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده است که از این میزان حدود ۳۳ هزار تن به دریای خزر اختصاص می یابدو عمدتاً شامل ماهیان استخوانی و کیلکا می شود. ماهیان خاویاری صرفا با هدف تحقیقات و بازسازی ذخایر استفاده می شود حوزه دوم آب های جنوب خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند است که  این حوزه کمتر از ۷۰۰ هزار تن صید در جنوب کشور را شامل می شود که  در صید تون ماهیان با نزدیک به ۱۰۰۰ فروند شناور در جایگاه دوم در اقیانوس هند قرار داریم و همچنین از نظر صید هم در غرب اقیانوس هند جایگاه اول را دارا هستیم.
رئیس سازمان شیلات ایران با تاکید بر تنوع آبزیان تصریح کرد: در خلیج فارس ذخایر میگو و ماهیان کف زی را داریم که عمدتاً ماهیان با ارزشی هستند. همچنین ساردین ماهیان و موتو ماهیان که برای پودر ماهی استفاده می شود و از ذخایر قابل توجهی از تون ماهیان در دریای عمان و سیستان وبلوچستان و منطقه شرق استان هرمزگان برخورداریم.
دکتر صالحی در زمینه تجارت آبزیان تصریح کرد: در تجارت آبزیان به تدریج به جایگاه خوبی دست یافته ایم و روند صعودی صادرات محصولات شیلاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در سال گذشته با بیش از ۱۳۷ هزار تن کمی بیش از ۱۰ درصد تولیدات شیلاتی با ارزشی بیش از ۵۰۷ میلیون دلار صادر شد و این در شرایطی است که در برنامه ششم توسعه برای سال ۹۷ ، ۴۰۷ میلیون دلار هدف گذاری شده است.
رئیس سازمان شیلات با مقایسه تولید وتجارت آبزیان نسبت به گذشته خاطر نشان کرد: در سال ۵۷ با جمعیت ۳۲ میلیون نفری سرانه مصرف ماهی در حدود یک کیلوگرم بودو امروز با تولید  یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن، مصرف سرانه به بیش از ۱۱٫۲ کیلوگرم رسیده است و رشد صنعت شیلات را بعد از انقلاب شاهد بودیم.
وی اظهار داشت: ایران در گذشته به لحاظ صید صنعتی در اقیانوس هند جایگاهی نداشت اما امروز ۱۰۰۰ فروند شناور در اقیانوس هند در حال صید است.
وی افزود: همه محصولات شیلات ایران با نشان جمهوری اسلامی ایران صادر می شود و در هیچ فرایندی به خارج وابسته نیستیم.در سه چهار دهه اخیر متخصصین شیلاتی و موسسات تحقیقاتی ما رشد قابل توجهی داشته اند.
همچنین صنایع مختلف مورد نیاز شیلات از قبیل صنایع پودر ماهی ، فراوری ، شناورسازی، تجهیزات روی شناورها و امکانات مربوط به مزارع، هواده ، تکثیر تخم ماهی و انواع این فعالیت ها در کشور وجود دارد.
دکتر صالحی با اشاره به فعالیت جدید پرورش ماهی در قفس های دریایی طی چند سال گذشته گفت:  فعالیت جدیدی در چند سال گذشته در مورد پرورش ماهی در دریا در درون قفس آغازشد و چون فعالیتی نو بود از تجربه و دانش کشورهای پیشرو اروپایی بخصوص نروژ و فرانسه دراین زمینه کمک گرفتیم.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در مورد  حمایت از کالاهای ایرانی گفت: از امسال ورود شناورهای صیادی را  ممنوع اعلام شد و اتکا به ساخت شناورهایی است که در داخل کشور در شمال و جنوب کشور ساخته می شود.
دکتر صالحی در خصوص تاثیر تشدید تحریم ها بر صنعت شیلات کشورگفت: در زنجیره این صنعت کشور های هدف  کشورهایی نیستند که در این موضوع تحت تاثیر آمریکا باشند و صادرات آبزیان کمابیش همچون گذشته انجام می شود.
وی در پایان به اینکه در بازار جهانی سهم کشور ما چه میزانی است گفت: جایگاه ما در رتبه بازار جهانی تقریباً زیر رتبه بیستم است و از جایگاه نسبتاً خوبی برخورداریم اگر چه باید روند صعودی را هدف قرار دهیم.
وی همچنین در ارتباط با کشورهای هدف بازار آبزیان ادامه داد: یکی از اقداماتی که در چند سال اخیر به طوری جدی به آن پرداخته شد همکاری های شیلاتی و موضوع تجارت و صادرات به کشورهای مختلف بود و این هدف گذاری با همکاری اتحادیه تولید و تجارت و تشکل های شیلاتی  همراه  بوده است. بخشی از بازار هدف ما حوزه آسیای جنوب شرقی است عمدتا چین، کره، تایوان،ژاپن، ویتنام، اخیرا مالزی، همسایه غربی ما عراق و کویت، در حوزه شمال روسیه و خوشبختانه صادرات ما رو به افزایش است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تغییر زبان
  مشورت رایگان با آبزیکو

  شرکت آبزیکو در سال ۱۳۹۲ با هدف توسعه آبزی پروری، بهینه سازی و ورود تکنولوژی به این صنعت، کار خود را آغاز نمود. از این رو با برنامه ریزی های انجام شده و جهت ایجاد ارتباط با فعالان این حوزه در بخش توزیع و تامین خوراک با کیفیت، کار خود را آغاز نموده و سپس در جهت رفع مشکلات تولید در مزارع قدمهای علمی و عملی برداشت و همچنین با کمک تجربیات و علوم نوین طراحی، نظارت، ساخت و تجهیز مزارع جدید تاسیس را آغاز کرد و در روند کار و جهت رفع موانع، مشکلات و کاهش هزینه های تولید تلاش های بسیاری صورت گرفت تا برخی از مشکلات صنعت آبزی پروری کشور همچون تکثیر، تغذیه، آب و … کاهش یابند.

  آدرس: رشت خ امام، بین مصلی و منظریه، نبش خیابان پاستور، ساختمان بانک توسعه صادرات، طبقه ۴ واحد ۱۱

  کدپستی: ۴۱۸۸۷۹۴۵۷۱

  ۴۱۸۸۷۹۴۵۸۶

  تلفن ها:

  ۳۳۳۴۵۳۷۶ ۰۱۳

  ۳۳۳۴۵۳۸۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۰ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۱ ۰۱۳

  ۳۳۳۳۷۹۲۲ ۰۱۳

  فکس: ۳۳۳۳۷۹۲۳-۰۱۳

  ایمیل: Info@abzyco.com

  abzyco@yahoo.com

  ساعات کار : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنج شنبه 8 الی 13